Jedno posebno pismo - pismo Produženaca za kraj šk. god.

Autor: Ana Šebo Glibušić, 17. 5. 2019.

Mi smo Produženci drugih i četvrtih razreda. Jako volimo ići u boravak, nekada čak više nego na nastavu ;) U produženom boravku smo slobodni raditi što želimo, ali unutar postavljenih granica. Naša učiteljica Tena kaže da je to po principu Montessori pedagogije, ma što joj to značilo. Kada već spominjemo tu Mariju Montessori, moramo reći da uživamo i u njezinim igrama tišine koje svako malo provodimo. Učiteljica bi vam satima mogla pričati o toj posebnoj pedagogiji, ali nećemo joj dati baš toliko prostora :P

U boravku nam je bitna simbolička, nestrukturirana igra s našim vršnjacima. Za one koji ne znaju, mi vam nismo baš često u prilici provoditi takvu vrstu igre jer nakon škole idemo na brojne izvanškolske aktivnosti, a vikendima smo kod baka i djedova ili na putovanjima. Za razvoj našeg mozga i novih vještina takva igra nam je neophodna te smo iznimno sretni što ju upravo u boravku možemo prakticirati. U što boljim odnosima s prijateljima pomažu nam i brojne priče s otvorenim krajem te neke učiteljičine tehnike psihodrame i sociodrame. Za sve detalje pitajte nju, mi samo znamo da nam koriste!

Svima su nam baš posebno draga obilježavanja nekih dana u školskoj godini, te od svih njih posebno izdvajamo tjedni projekt ususret Europskom danu muzikoterapije u kojemu smo pjevali, svirali, snimali i dobro se zabavljali. Učiteljica nam često zna svirati gitaru i ukulele te nas uči brojnim pjesmama i koreografijama. Nekada znamo izraditi i pokoju slikovnicu te knjižicu, a nadasve uživamo u skoro svakodnevnom crtanju i kreativnosti. Naša muška ekipa naročito voli nogomet pa ne propuštaju niti jednu slobodnu priliku da ga igraju. Jako se volimo i penjati po drveću u školskom dvorištu, rolati se, trčati, vrtjeti se oko svoje osi, istraživati o biljkama i životinjama, a drago nam je i kada u krugu sjedimo na jastučićima te na suncu pišemo zadaću ili radimo neke aktivnosti.

U boravku je aktivan i Glazbeni kutak u kojemu oni koji žele uče početnički solfeggio - odnosno note, njihovo mjesto u crtovlju, ljestvice i ritam, a nije nam strano ni početničko učenje sviranja klavira tako da se neki mogu pohvaliti i prvim odsviranim pjesmicama.

Naša učiteljica Tena kaže da je od svega najvažnije usaditi nam ljubav prema sebi i drugima, osvijestiti nam vlastite osjećaje i nošenje s njima u svakodnevnim situacijama te nam poboljšati međusobnu interakciju i socijalizaciju. Mi baš i ne znamo što to znači, no sa sigurnošću znamo da će nam te novo naučene vještine koristiti te ćemo ih moći i funkcionalno primijeniti u svojoj okolini. Učimo i biti što samostalniji tako da smo već usavršili metenje, čišćenje i skupljanje mrvica u kuhinji.  Također neprestano ističemo naše kvalitete i vrline, ali i toleranciju prema drugima te prihvaćanje različitosti.

Naša učiteljica vam je posebno ponosna kada sami, iz čistog mira, odlučimo nekome pomoći i to bez da nam je ona prethodno išta rekla. Tada nam zna podijeliti hrpu smajlića. Za neprimjerena ponašanja znamo dobiti pokoji žuti, a nekada čak i crveni karton. No to je rijetkost. Svaki mjesec nastojimo biti što bolji, ali ne samo što bolji i poslušniji učenici nego što bolja djeca  :)