Sudjelovanje u projektu "Škole gradu"

Autor: Andrea Plavšić, 8. 5. 2012.

ZDRAVO RASTI I ODRASTI

Učenici i učitelji razredne nastave sudjelovali su u projektu „Zdravo rasti i odrasti“ u organizaciji Udruge Nauk. Učenici su pokazali i prezentirali svoje aktivnosti i zadatke na kojima su radili u proteklih nekoliko mjeseci, a koji su bili organizirani u četiri vrste radionica: zdrava prehrana i poduzetništvo, zajedničko vježbanje uz glazbu, pisanje i uglazbljivanje poruka o miru i prijateljstvu, te dramski pristup promicanju nenasilja i prijateljstva.

Kuham i jedem zdravo

Radionice iz područja zdrave prehrane i poduzetništva provodili su učenici 1. a i 3. a razreda. Prethodno su učiteljice imale dva seminara  na kojima su naučile sve o toj temi, a zatim su sa svojim učenicima izrađivali svoje proizvode od zdrave hrane. Bilo je tu i sušenih jabuka, müsli od suhog voća, muffina, meda sa orašastim plodovima...Tijekom završnice projekta, na Trgu Ante Starčevića, učenici su na štandovima prodavali zdravu hranu koju su sami napravili. Za zarađene novce planiraju kupiti klimu za svoju učionicu.

U zdravom tijelu, zdrav duh

Partner projekta bila je tvrtka OTOS čiji su djelatnici naučili učenike vježbati uz ritam, i to više od 400 učenika. Djelatnici OTOS-a za djecu su osmislili koreografiju OTOS VITA koja je premijerno izvedena upravo na središnjem osječkom trgu. Ples je zarazio i ostale prisutne na trgu, a nisu mu odoljeli čak ni voditelji na pozornici.  Naši predstavnici bili su učenici 3. b  razreda, koji su prethodno posjetili OTOS, naučili ples, ali su u vrijeme završnice projekta bili u Orahovici, tako da oni nisu plesali na trgu.

U carstvu snova i slova

U radionicama vezanim za pisanje i uglazbljivanje poruka o miru sudjelovali su učenici drugih i četvrtih razreda.Tijekom siječnja i veljače učiteljice su pohađale radionice na temu Ljubav još moram usavršiti na kojima su one usavršile svoja znanja i vještine, posebice kako motivirati učenike za literarno stvaralaštvo. Nakon toga učenici su na nastavi pisali vlastite radove na temu ljubavi i prijateljstva, koje su prezentirali na završnoj svečanosti na Trgu A. Starčevića. Na temelju pristiglih radova, koji su zbog objektivnosti bili pod zaporkama, odabrano je 9 najboljih radova među kojima su naši učenici: Nika Perković, Marin Matijević, Iva Lišnjić, 2.razred; te Leon Bugarić, Marja Marcić i Karlo Šipoš, 4.razred. U suradnji s Osječkom školom,  svaki je razred osmislio svoju razrednu pjesmu pri čemu su se naši četvrtaši predstavili s pjesmama: Naprijed Frankopani i Mi smo cekani. Na završnoj su svečanosti dodijeljene nagrade i priznanja. Posebnim priznanjem u kategoriji drugih razreda nagrađeni su Nika Perković i Marin Matijević, u kategoriji četvrtih razreda Leon Bugarić i Marja Marcić, dok su zasebno izabrana 3 najbolja rada među kojima je naša učenica, Iva Lišnjić, 2.r., osvojila 1. mjesto. Našim mladim literarcima objavljena je i zbirka likovnih i literarnih radova od čije će prodaje prikupiti novac za svoj razred.

Na završnoj svečanosti ni učiteljice nisu ostale iza pozornice, već su i one za kraj svečanosti  na trgu brojno pučanstvo oduševile otpjevavši pjesmu Mirne Grbec „Razgovor pred san“.

Učiteljice razredne nastave