KAZALIŠTE DOLAZI K VAMA - kazališni školski osvrt

Autor: Jadranka Oberman-Sebenji, 18. 5. 2020.

Situacija u kojoj smo se našli ne dopušta nam korištenje pozornice, štoviše, natjerala nas je da napustimo Hram kulture i zatvorimo se u svoje domove. Zato je kazalište došlo k nama, u naše domove preko Interneta. Pod mentorstvom svojih profesorica učenici su pisali o odgledanoj predstavi. Klikom na "više" pročitajte jedan od osvrta na predstavu.

PREDSTAVA: DON GIOVANNI, opera W.A.Mozarta
Dirigent Mladen Tutavac
Redatelj Robert Bošković

MENTORICA: Andreja Jandrok-Škugor, mag. mus.

UČENIK: Filip Marjanović, 8.a

OSVRT NA OPERU "DON GIOVANNI"

Opera mi se svidjela jer pokazuje neke ljudske mane i kako se sve vraća na naplatu i kako se laž ne isplati. Don Giovanni mi se ne sviđa jer cijelo vrijeme se uvaljuje u probleme te se izvlači na svoga slugu i iskorištava ga. Ne razumijem kako tako lako uspijeva pridobiti naklonost žena. Žao mi je Leporella jer ga Giovanni lako iskorištava, zašto jednostavno ne kaže ne i nađe drugi posao? Elvira je pokušala primiti Giovannija natrag, ali on nije prihvatio. Žao mi je Masetta koji je ostao nasamaren od Giovannija. Mislim da je opera jako zanimljiva i uzbudljiva i svakako mi se svidjela. Don Giovanni je lik koji uvijek upada u nevolje i ne preza ni od čega kako bi se izvukao. Čak i kada dobija priliku da se pokaje za svoja nedjela, od to odbija jer se nije htio odreći žena ni pod koju cijenu.

Vrlo je lukav i snalažljiv kada pokušava dobiti to što želi i kada se izvlači iz problema u koje upadne. Djelo se može usporediti s današnjim filmovima i serijama u kojima se jedan lik na sve načine izvlači i iskorištava sve kako bi uspio. Mislim da žene nisu baš vjerno prikazane u ovom djelu jer su jako lakovjerne i Giovanni ih lako zavodi i ostavlja.

Mislim da je zaslužio takav kraj jer  ni na samom kraju uz sve znakove i prilike nije niti pokušao promijeniti sebe. To smatram malo neobičnim jer obično ljudi kada znaju da im se bliži kraj rade sve kako bi se iskupili. Giovanni je na kraju upao u nevolju iz koje se nije mogao izvući.