Jabuke, jabučice, rumene jabuke

Autor: Vlatka Benki Brkić, 20. 10. 2020.

Zašto baš jabuka ima svoj dan?

Zašto ju zovemo "kraljica voća"?

Što od jabuke možemo načiniti?

Na ta i na mnoga druga pitanja odgovarali su učenici razredne nastave.

Klikom na "više" pročitajte što su naučili te do kojih su odgovora došli.

1. a

Sat smo započeli izrekama : Jabuka – kraljica voća. Jedna jabuka na dan- doktora iz kuće van. Učenici su iznosili svoja razmišljanja u vezi tih izreka. Razgovarali smo kakve oni jabuke vole, što se sve od njih može napraviti, koje proizvode od jabuka najviše vole... Učenici su degustirali jabuke koje su donijeli. Za kraj smo igrali igre- Nošenje jabuke u žlici i nošenje jabuke na glavi. Učenici su bili spretni i većina je jabuke uspješno donijela od starta do cilja.

Ove prigodne datume završili smo sa željom da iduće godine obilježimo te dane na mnogo veseliji način.

2. a

Prava mala slastičarnica bila je u učionici 2. a. Od samo nekoliko namirnica uspjeli smo načiniti i zasladiti se štrudlom od jabuka i desertom u čaši s jabukama.

2. b

Ražnjići mogu biti i od jabuka i jednako su ukusni kao i oni sa roštilja.

2. c

S ciljem promicanja važnosti jabuka u zdravlju i prehrani ljudi, 19. listopada obilježili smo Dan jabuka u našem razredu. Proučili smo što sve možemo dobiti od jabuke, koje sorte jabuka jedemo, od kuda dolazi, tko još uživa u jabukama, koje su njene koristi te zanimljivosti o jabukama.

Kako bismo primijenili naučeno, učenici su pravili svoj desert od naribanih jabuka i priloga te pili sok od jabuka. Uživali smo i zaključili smo da: „Jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van!“.

3. b

Danas je bio najbolji ponedjeljak ikad - tako kažu učenici 3. b!
Obilježili smo Dan jabuka tako što smo pekli jabuke u "šlafroku". Djeca su  prste polizala, tražila repete i recepte. Svi su sudjelovali u procesu stvaranja- od guljenja jabuka, miksanja smjese do pečenja pod vodstvom učiteljice.

4. c

Danas smo doznali nešto potpuno novo o jabukama na zanimljiv način, uz pomoć pokusa. Pokusima smo došli do zanimljivih rezultata i zaključaka. Koliko jabuka u sebi sadrži vode u odnosu na drugo voće? Otkrili smo što možemo učiniti da prerezana jabuka ne počne tamniti. Doznali smo kako provjeriti je li jabuka premazana voskom i kako taj vosak možemo skinuti s jabuke. Sad znamo da jabuke plutaju na vodi jer ih dijelom ispunjava zrak. Rezultate petog pokusa s nestrpljenjem očekujemo sutra! O jabukama - s ljubavlju!