Učenici OŠ F.K.Frankopana čitaju bolesnicima na očnom odjelu

Autor: Andrea Plavšić, 16. 10. 2013.

PROMICANJE ČITANJA IZ UŽITKA KROZ VOLONTERIZAM

Čitanje u zajednici, kao završna aktivnost druge faze nacionalnog projekta Tulum s(l)ova, u listopadu se „preselilo“ na osječki Odjel za oftamologiju na kojemu  učenici naše škole zanimljivim člancima i dnevnim tiskom svaki tjedan razvesele bolesnike tog odjela

Za više informacije kliknite "Opširnije"

Učenici naše škole tijekom  mjeseca listopada razveseljavaju bolesnike osječkog očnog odjela KBC, i to čitanjem zanimljivih članaka, knjiga i dnevnog tiska. Čitanje na Odjelu za oftamologiju završna je aktivnost u sklopu nacionalnog projekta Tulum s(l)ova koji u našoj školi vodi knjižničarka sa svojim školskim novinarima, a školskim su se novinarima u čitanju rado pridružili školski volonteri i predstavnici Vijeća učenika pod vodstvom psihologinje Jadranke Oberman-Sebenji i pedagoginje Ane Petrović.

Čitanjem do cjeloživotnih kompetencija

Ovakve aktivnosti razbijaju predrasude o formalnom školskom sustavu i nastoje kod učenika razvijati cjeloživotne kompetencije. Cilj  je ovog projekta doprinijeti promoviranju čitanja iz užitka kao jednog od ključnih elemenata za razvoj čitateljske vještine, a time i svih vrsta pismenosti potrebnih za samostalno snalaženje u informacijskom dobu i za proces cjeloživotnog učenja. Također, ovim projektom želimo skrenuti i pozornost kako i škola svojim odgojno obrazovnim procesom može znatno pridonijeti izgradnji kvalitetnijih kulturnih uvjeta u lokalnoj zajednici te razvoju socijalne i građanske kompetencije učenika. Čitanje također može biti sredstvo poticanja humanosti kod učenika, a bolesnicima učenici malo osvježe njihov boravak u bolnici. Razlog čitanju na Odjelu za oftamologiju je i u tome što je pacijentima na očnom odjelu nakon operacije čitanje otežano ili previše zamara oči. Pacijentima se najviše sviđaju popularni putopisni članci, zanimljivosti iz svakodnevnog života te aktualni događaji iz dnevnog tiska.

Originalni način promicanja čitanja iz užitka

Inače, projekt Tulum s(l)ova obuhvaća dvije faze: noćne čitateljske susreta u školskim knjižnicama te čitanja na javnim mjestima, ustanovama, udrugama i poduzećima. Noćni čitateljski susreti odvijaju se u realnom i virtualnom okruženju kojeg čine ceremonijalno čitanje za sudionike iz vlastite školske knjižnice te čitanje učenicima drugih školskih knjižnica preko servisa skype, te druženje uz filmove i društvene igre, a  za čitanje u zajednici odabiru se ustanove, mjesta ili događaji na kojima će učenici volonterskim čitanjima iz užitka obogatiti kulturnu ponudu svoje zajednice. Naime, 25.listopada započinje novi ciklus projekta Tulum s(l)ova u kojemu će OŠ F.K.Frankopana Osijek sudjelovati uz još 35 školskih knjižnica iz RH.