Produženi boravak u školi

Autor: Andrea Plavšić, 6. 11. 2013.

MALCI RADOZNALCI U PRODUŽENOM  BORAVKU

Po prvi puta u povijesti naše škole otvoren je produženi boravak. Produženi boravak nije ni nastava, ni igranje, niti slobodne aktivnosti, a ponajmanje čuvanje djece, već dobro organiziran i uravnotežen oblik rada s ciljem cjelovitog razvoja učenika. U produženom boravku isprepliću se i povezuju rad, učenje i igra, a sve to vodi i nadgleda učiteljica Darija.

Za više informacija kliknite "Opširnije"

Većina škola ima organiziran produženi boravak pa je tako produženi boravak od ove školske godine razveselio i naše prvašiće. Većina ljudi misli da je produženi boravak čuvanje djece, no kako je to zapravo  puno organiziraniji oblik rada, uvjerili smo se i sami zavirivši malo u rad produženog boravka te u razgovoru s voditeljicom produženog boravka, učiteljicom Darijom Horvat.

O čemu se zapravo radi?

Produženi boravak organiziran je za učenike 1. a, b i c razreda. U našoj školi nastava se odvija u dvije smjene: jedan tjedan prijepodne i jedan tjedan poslijepodne. Tako je u prijepodnevnoj smjeni u produženom boravku 9 učenika, a u poslijepodnevnoj smjeni 14 učenika što ovisi o obvezama roditelja. Trajanje produženog boravka u prijepodnevnoj je smjeni od 8 do 12 sati, a u poslijepodnevnoj smjeni od 12 do 16 sati. Djeca imaju organiziran ručak koji je u prijepodnevnoj smjeni od 11:30 do 12 sati, a u poslijepodnevnoj od 12:30 do 13 sati. Učenici imaju organizirano slobodno vrijeme koje provode kroz  igraonice, društvene igre, čitanje slikovnica i knjiga, gledanje animiranih filmova slušanje glazbe i priča, sportske i kreativne aktivnosti. Također, to može biti i izvanučionička nastava koja će obuhvatiti odlaske na manifestacije u gradu, izložbe, kino i slične prigodne sadržaje. Vrlo je važno da djeca u produženom boravku napišu svoju domaću zadaću koju im ja pregledam, tako da ne moraju kod kuće, ističe učiteljica Darija Horvat.

Sve odiše vedrinom

Prostor za produženi  boravak nalazi se na prvome katu naše škole tik do učionice iz biologije. Sve odiše vedrinom: šareni zidovi, vedre boje i nasmijana lica učenika, a za to su zaslužne učiteljica Darija Horvat i učiteljica likovne kulture Sandra  Marijanović te učenici likovnjaci koji su uredili prostor i ocrtali zidove kako bi taj prostor bio što ljepši, primamljiviji i draži našim prvašićima. Prvi dojam djece kada su ušli u učionicu bio je “Vaauuu!”, rekla nam je učiteljica Horvat. Svakako da taj prostor ne bi bio takav kakav je da u njemu s našim  „malcima radoznalcima“ nije učiteljica Darija koja također ne krije svoje zadovoljstvo radom u boravku: S djecom mi je odlično jer su zaista  dobra i s njima mi se sve lako dogovoriti, pristojna su i žele sudjelovati u svemu.

Igra, učenje i rad

U produženom boravku nalaze se sva sredstva koja su potrebna kako bi se ispunilo vrijeme koje prvašići tamo provode. Tako je škola osigurala  ploču, krede, DVD  player, video rekorder, TV, razne dječje igračke, društvene igre, crtiće, časopise, slikovnice, kocke..Našim „malcima“ zaista ne može biti dosadno.. Učionica je opremljena i velikim spužvama na kojima učenici sjede za vrijeme igre, čitanja ili gledanja crtića. Učionica raspolaže sa svime što im je potrebno da bi se dobro  i lijepo osjećali i da bi im vrijeme provedeno u produženom boravku bio još jedan izvor novih znanja.Učiteljica Darija istaknula je da će se  postaviti i jedan pano kako bi mogla na njega postaviti i dječje radove. Prostor će se vremenom obogaćivati novim sredstvima, pomagalima i opremom, no sada je najvažnije da su djeca zadovoljna, vedra, vesela i nasmijana.

Christian Kurina, 7 c