U gostima kod simpatičnih četveronožaca

Autor: Administrator , 30. 3. 2010.

Svi posjetitelji naše knjižnice mogli su na knjižničarkinu stolu vidjeti kasicu za dobrovoljne priloge za Azil za napuštene pse u Nemetinu. Kada se kasica napunila „naoružali“ smo se limenkama hrane za pse, keksićima za pse , i naravno, kasicom punom novaca i uputili se u Azil. Tamo smo upoznali razne pse koje smo počastili keksićima. Upoznali smo i jednu volonterku ­– Zrinku te smo joj postavili nekoliko pitanja.

Zašto ste se odlučili volontirati u azilu?

Prije dvije godine došla sam ovdje samo iz znatiželje. Vidjela sam kako psi tužno žive i odlučila sam se ovdje vraćati i pomagati psima.

Koliko je pasa u azilu?

U azilu je trenutno oko 250 pasa. Azil je pun pasa, pa nismo u mogućnosti primiti još pasa, osim nekih iznimaka (bolesnih pasa, štenaca itd).

Ima li u azilu više ženki ili mužjaka?

Nažalost, ima više ženki. Većina ljudi uzima mužjake zato što ne žele štence. Zato mi steriliziramo ženke tako da one ne mogu rađati štence a mužjake kastriramo.

Koliko se pasa udomi na mjesec?

U prosjeku se udomi oko 20 pasa.

Kako se financirate?

Financiramo se tako što prodajemo rabljenu odjeću, organiziramo štandove, organiziramo zabave na kojima nam gostuju osječki DJ-i i sviraju osječki bendovi, organiziramo prodajne izložbe… Imamo još puno načina za pribavljanje sredstava.

Koja vam je najdraža vrsta pasa?

Takozvani Plemeniti osječki gonič  tramvaja – pasmina koju smo u šali izmislili kako bi označili sve moguće pse mješance kojih najviše i imamo.

Imate li neki drugi posao uz volontiranje?

Trenutno sam nezaposlena, ali po zanimanju sam profesorica hrvatskog i povijesti.

Koji vam je pas u azilu najdraži?

Teško pitanje. Iz svakog dvorišta imam po jednog najdražeg psa.

Jeste li udomili psa iz azila?

Udomila sam jednog psa. On je mješanac. Mislim da će mu biti dobro kod mene.

Imate li dovoljno sredstava za vođenje azila?

Imamo ono osnovno. Svaki pas ima svoju kućicu, nisu gladni i imaju veterinarsku pomoć.

Ima li rasnih pasa u azilu?

Ima rasnih pasa , a najčešće  nam dolaze dalmatineri i njemački ovčari jer im treba mnogo prostora i bar 5 kilometara dnevno kako bi se istrčali.

Što najviše treba azilu?

Azilu najviše treba volontera. Onih ljudi koji su spremni posvetiti svoje vrijeme, energiju i ljubav ovim tužnim psima u azilu.

Koliko hrane trebate dnevno?

Trebamo oko 25 kilograma hrane dnevno.

Jesu li psi u azilu cijepljeni?

Svi psi u azilu su cijepljeni i mikročipirani.

Koji su najčešći problemi s kojima se susrećete u azilu?

Najčešće je to nedostatak novčanih sredstava kojima bi psima poboljšali život.

Koliko vremena tjedno provedete u azilu?

Ne dolazim u azil baš svaki dan, ali tu sam svakako svaki drugi dan. Obično rsdim par sati na dan, ali kada organiziramo neku radnu akciju ovdje sam od 6 ujutro pa sve do mraka.

Kako psi najčešće dolaze u azil?

Najčešće ih ostave neodgovorni ljudi koji se više ne mogu brinuti o psima. Jako je velika odluka imati psa. Jedan pas u prosjeku živi 10 do 15 godina, tako da je imati psa odgovornost koja traje 15 godina.

U azilu nam se jako svidjelo i voljeli bismo ovdje češće dolaziti. Nakon posjeta Azilu dugo smo razgovarali i razmišljali  o tim lijepim životinjama.  Svima bismo htjeli poručiti da, umjesto da nagovaraju roditelje da im kupe psa, bolje udome psa.

Mali novinari

Više fotografija iz Azila možete vidjeti u našoj fotogaleriji!