Predstavljanje srednjih škola

Autor: Vlatka Benki Brkić, 27. 4. 2016.

DA BI MOGLI DONIJETI PRAVU ODLUKU, VAŽNO JE DOBRO SE INFORMIRATI!

I ove godine u školi smo organizirali predstavljanje srednjih škola osmašima i njihovim roditeljima, kako bi dobili što više informacija i tako si donekle olakšali donošenje ove važne životne odluke. Predstavljanje je održano 20. travnja, a odaziv srednjih škola bio je vrlo dobar -  odazvalo se dvanaest osječkih srednjih škola (od ukupno šesnaest): II. i III. Gimnazija, Isusovačka klasična gimnazija, Privatna srednja škola „Gaudeamus“, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića, Ekonomska i upravna škola, Elektrotehnička i prometna škola, Strojarska tehnička škola, Graditeljsko-geodetska škola, Trgovačka i komercijalna škola „Davor Milas“, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna i Medicinska škola. Svaka je škola uredila svoj štand te smo tako u našoj dvorani za tjelesnu i zdravstvenu kulturu imali pravi mali „sajam srednjih škola“ koji je živnuo poslije petog sata kada su došli učenici sa svojim učiteljima i dio roditelja. Predstavnici srednjih škola (stručni suradnici, učitelji, učenici) dijelili su letke, pozivali na dane otvorenih vrata svojih škola, prikazivali prezentacije svojih škola i odgovarali na pitanja zainteresiranih roditelja i učenika.

Evaluacija pokazuje da srednje škole ovakav vid predstavljanja smatraju izrazito korisnim (prosječna ocjena 4,73), organizaciju izrazito dobrom (prosječna ocjena 4,6), a zainteresiranost učenika vrlo dobrim (4,06) , ali im se čini da se odazvao premali broj roditelja.

Prema anketi koju su ispunili učenici, s druge strane, rezultati pokazuju da se odazvalo 29 roditelja, što je oko 50 % roditelja ispitanih učenika. Učenici smatraju ovakav oblik predstavljanja srednjih škola vrlo korisnim (srednja ocjena 3,81), ali isto tako, nezadovoljni su jer se nisu odazvale sve srednje škole (15 učenika od 59 ispitanih to je navelo kao nedostatak). Čak 66% ispitanih učenika smatra da će im informacije koje su dobili na ovom predstavljanju pomoći pri odluci o izboru srednje škole.

Možemo zaključiti da je ovogodišnje predstavljanje srednjih škola bilo uspješno te da smo uglavnom postigli željeni cilj – da učenici u neposrednom kontaktu s predstavnicima srednjih škola doznaju informacije koje će im olakšati odluku o izboru srednje škole. Nadamo se da će se sljedeće godine odazvati sve srednje škole, kako bi predstavljanje bilo što obuhvatnije te da će interes pokazati i veći broj roditelja.

Jadranka Oberman-Sebenji, psihologinja