Obavijest o cijepljenju učenika

Autor: Vlatka Benki Brkić, 6. 9. 2016.

Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije
Služba za školsku medicinu

U Osijeku. 5. rujna 2016. godine.

OBAVIJEST RODITELJIMA

Poštovani roditelji,

U sklopu programa mjera za zaštitu školske djece sukladno Planu i programu mjera zdravstvene zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja (NN 126/2006) i Programu cijepljenja u 2016. godini, učenici će se cijepiti protiv sljedećih zaraznih bolesti:

6. razred: obavezno cijepljenje protiv hepatitisa B u tri navrata

8. razred: obavezno cijepljenje protiv difterije, tetanusa i dječje paralize

8. razred: dobrovoljno besplatno cijepljenje protiv HPV virusa.

O točnom datumu cijepljenja bit će te pravovremeno obaviješteni putem škole. Djeca na cijepljenje trebaju ponijeti cjepnu iskaznicu i medicinsku dokumentaciju o eventualnim bolestima koje liječe ili o lijekovima koje troše (npr. antibiotici, terapija za dijabetes, epilepsiju, alergiju, astmu i dr.). Liječnik će utvrditi postoji li potreba za odgodom cijepljenja.

Bolesti protiv kojih se štiti cijepljenjem su zarazne bolesti koje mogu imati teške posljedice za zdravlje.

Hepatitis B je bolest jetre koju uzrokuje virus hepatitisa B. Osobe zaražene ovim virusom mogu biti nositelji virusa, bez da imaju simptome bolesti. Virus hepatitisa B prenosi se spolnim kontaktom sa zaraženom osobom, kontaktom sa zaraženom krvlju (korištene šprice, igle, tetoviranje, piercing, četkice za zube, pribor za manikiranje…), s trudnice na nerođeno dijete tijekom trudnoće i poroda. Virus hepatitisa B se ne prenosi kihanjem, kašljanjem, ljubljenjem, dojenjem, hranom, vodom, socijalnim kontaktom. Simptomi hepatitisa B mogu biti: umor, gubitak teka, bol u zglobovima, žutilo kože i bjeloočnica, bol u trbuhu, mučnina, a bolest može postojati i bez simptoma. Osobe zaražene hepatitisom B imaju povišen rizik nastanka ciroze jetre, karcinoma jetre i smrti.

Cijepljenje protiv hepatitisa B štiti od moguće zaraze virusom. Cijepljenje se provodi u 3 navrata injekcijom u mišić nadlaktice. Druga doza se daje mjesec dana nakon prve, a treća doza 6 mjeseci nakon prve doze cjepiva. Tada je osoba zaštićena od infekcije.

Difterija je bolest koju uzrokuje bakterija, a manifestira se debelim slojem naslaga u ždrijelu. Može izazvati teškoće disanja, paralizu, zastoj srca i smrt. Prenosi se kapljičnim putem s osobe na osobu.

Tetanus je uzrokovan bakterijom koja ulazi u tijelo kroz posjekotinu ili ranu. Očituje se bolnim zatezanjem mišića, kočenjem vilice, nemogućnošću gutanja i disanja i smrću. Ne prenosi se sa osobe na osobu. Protiv ovih dviju bolesti djeca se prvi put cijepe u dojenačkoj dobi, a u osmom razredu se docjepljuju  jednom dozom cjepiva u mišić nadlaktice.

Dječja paraliza je bolest koju prenosi virus poliomijelitisa. Očituje se paralizom ruku i/ili nogu, a može uzrokovati smrt zbog paralize mišića za disanje. Prenosi se kapljičnim putem. Dijete se protiv ove bolesti prvi puta cijepi u dojenačkoj dobi, a u osmom razredu zadnji se put docjepljuje protiv ove bolesti jednom dozom cjepiva u mišić nadlaktice.

HPV virus uzrokuje rak spolnih organa i čmara kod žena i muškaraca, a cijepljenje smanjuje rizik za razvoj raka u odrasloj dobi. Detaljnije informacije o dobrovoljnom i besplatnom cijepljenju protiv HPV virusa dobit ćete na roditeljskom sastanku koji će održati školski liječnik u školi te putem informativnih letaka.

Za sve dodatne informacije i nejasnoće možete nas kontaktirati u ambulanti školske medicine u Zavodu za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, Drinska 8, Osijek, utorkom 14-18h ili na telefon 225 752.

Unaprijed zahvaljujem na suradnji,

Jelena Burazin, dr.med