Dojmovi učenika nakon posjeta Vukovaru

Autor: Vlatka Benki Brkić, 28. 9. 2016.

Marija Pupovac (8.c):

U Vukovaru mi se najviše svidjelo Memorijalno groblje jer smo tamo saznali koliko je heroja poginulo za svoju domovinu.  U bolnici me fasciniralo to što smo stajali na istome mjestu i udisali isti zrak kao i ranjenici u vrijeme rata. Shvatila sam koliko je teško bilo ranjenicima koji su samo voljeli svoj grad.

David Drača (8.c):

Meni se najviše svidio Muzej vučedolske kulture jer smo saznali kako su ljudi živjeli prije puno tisuća godina na tom području Najpotresnije mi je bilo u bolnici. Tamo smo saznali u kojim su groznim uvjetima živjeli ranjenici. Vidjeli smo i tragove bombe koja je bačena na bolnicu i koja je probila nekoliko katova te završila u podrumu. Ne mogu vjerovati koliko ljudi mogu biti hladnokrvni i učiniti takvo što.

Klikom na "više" otvarate više dojmova učenika

Britta Moro (8.b):

Najviše me se dojmila videosnimka vukovarske bolnice za vrijeme Domovinskoga rata. Na Ovčari je bilo osobito tužno jer su te priče osobito teške, a mi smo još djeca. Uglavnom mi je sve bilo zanimljivo, a i tužno, jer sada znam kako je bilo teško ljudima za vrijeme rata.

Fran Malčić (8.a):

Zauvijek će mi u sjećanju ostati bolnica zbog muka kroz koje su prolazili ranjenici. Teško je zamisliti kako je bilo tim ljudima uz svakodnevno bacanje granata u pretrpanom podrumu, uz nestašicu vode i hrane, žamor i plač sa svih strana… Mislim da ću ovu nastavu dugo pamtiti.

Matko Čaušić (8.b):

Meni je posjet Vukovaru bio stravičan. Vidio sam imena mnogih ljudi koji su umrli ni krivi ni dužni. Vidio sam prizore iz bolnice koje je nemoguće zamisliti, a kamoli doživjeti. Prolazili smo kroz logor i vidjeli u kakvim su uvjetima bili logoraši. Išli smo na Memorijalno groblje gdje gori vječna vatra za sve poginule branitelje Vukovara.

Marin Ivan Cukrov (8.b):

Meni se posebno u sjećanje urezala hrabrost branitelja. Odali smo  počast svim žrtvama na Ovčari i groblju.  „Hvala“ nije dovoljno za svu hrabrost tih ljudi, običnih dječaka iz pregrađa…

Tihana Pavoković (8.b):

Nikada neću zaboraviti predavanje o ratu čovjeka koji je proživio sve te strahote, koji je vidio svoje prijatelje kako umiru.  Na predavanju smo vidjeli i videosnimku bolnice koju smo kasnije posjetili. Kada smo ušli u bolnicu, prvo sam vidjela čovjeka u krevetu  bez nogu, a potom i djecu i trudnicu u istoj sobi… Sve su to lutke od gipsa,a li su vrlo vjerno napravljene i dočaravaju situaciju u bolnici za vrijeme rata. Još i sada su mi te slike pred očima.

Vanesa Fićok (8.a):

Putovanje u Vukovar bilo je vrlo poučno i zanimljivo jer smo saznali puno o Domovinskom ratu i životu ljudi tijekom rata. Najviše ću pamtiti posjet vukovarskoj bolnici. U podrumu je vjerno predočen život ranjenika tijekom rata pomoću lutki od gipsa. Smještaj mi se također svidio. Bili smo raspoređeni prema školama u velikim spavaonicama pa smo se mogli družiti. Ja sam otprije poznavala puno učenika iz drugih škola, a ovaj izlet u Vukovar nas je još više zbližio.