Film i radionica "Razmisli - treba znati stati"

Autor: Jadranka Oberman-Sebenji, 12. 5. 2017.

11. svibnja 2017. godine učenici 7. i 8. razreda Osnovne škola Frana Krste Frankopana i OŠ „Vijenac“ bili su na predavanju o zlouporabi alkohola te u kinu Urania gledali film "Razmisli – treba znati stati" autora Roberta Knjaza.

Više informacija o događaju te dojmove naših učenika pročitajte pod "više".

Ovaj film o opasnostima maloljetničke zloupotrebe alkohola prikazan je u sklopu nacionalne kampanje „Razmisli – treba znati stati“ Zagrebačke pivovare u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje. Film je okupio mnoge stručnjake i poznate osobe poput Enisa Bešlagića i Željka Pervana koji su upozorili na opasnosti prekomjerne konzumacije alkohola u maloljetničkoj dobi.

Saznali smo više o problemima s kojima se suočavaju maloljetnici prilikom konzumiranja alkohola. Upoznali smo se sa podacima i činjenicama iz filma, a jedan je od njih i podatak da se godišnje 400 mladih liječi u bolnicama zbog pretjeranog konzumiranja alkohola, što predstavlja sve veći problem u Hrvatskoj. Saznali smo da je ovo sve veći društveni problem jer mladi odrastaju u okolini u kojoj su im alkoholna pića dostupna, a njihova potrošnja prihvatljiva.

Nakon prikazivanja edukativnog filma o opasnostima maloljetničke konzumacije alkohola, s učenicima su razgovarali Josipa Gelo, psihologinja, Mario Petreković, ambasador kampanje, te Ana Stunić, moderatorica.

Leda Kasabašić i Tina Rancinger 8.c

(fotografija preuzeta s www.osijek-online.com)

Dojmovi učenika sedmog razreda o filmu i raspravi nakon filma:

"Gledali smo film o ovisnosti o alkoholu i opasnostima koje dolaze s tim. Osoba bez koje za ovaj film mnogi ne bi bili zainteresirani je Mario Petreković. On je donio živost i sve nas uključio u temu. Poslije filma smo razgovarali, a voditelji su nam odgovarali na pitanja. Ovaj događaj mi se svidio zato jer je bio vrlo zabavan, a mnogo smo i naučili o ovisnosti o alkoholu."

Ante Perić, 7. a

"Bilo je zabavno i drago mi je da smo saznali nešto više o toj temi zato što danas ima puno maloljetnika koji piju. Sviđalo mi se što je došao i poseban gost - Mario Petreković. Osim Petrekovića, došla je i psihologinja Josipa Gelo iz Zagreba. Ona mi nije bila tako zanimljiva kao Mario, ali smo i od nje puno toga saznali.Svidjelo mi se i rado bih to ponovila."

Ivona Riba, 7.a

"Film "Razmisli - treba znati stati" jako mi se svidio. Osim što mi se svidio film, jako mi se svidjelo i to što je došao poznati Mario Petreković. Mario je jako humoristična osoba koja nas je nasmijavala. Film koji smo gledali bio je poučan. Shvatio sam da je alkohol puno opasniji nego što su mnogi mislili, pogotovo u našim godinama. Također je bila i psihologinja koja nam je dala odgovore na postavljena pitanja. Sve u svemu, bilo je odlično!"

Din Ageel, 7. a