Kurikul za ljudsko dostojanstvo

Autor: Jadranka Oberman-Sebenji, 15. 1. 2018.

Tijekom mjeseca listopada i studenoga, u našoj školi provodile su se radionice u sklopu projekta „Kurikul za ljudsko dostojanstvo“. Radionice su provodile članice Svjetskog saveza mladih Hrvatska, a projekt je namijenjen učenicima osmih razreda. Program se sastoji od sedam odgojno-obrazovnih cjelina usmjerenih na osobni razvoj učenika i donošenje odluke na osnovi informacija, koje se temelje na razumijevanju sebe, poštivanju vlastitog dostojanstva i dostojanstva drugih ljudi. Cilj projekta je pružanje cjelovitog pogleda na čovjeka, njegove sposobnosti i razvoj.

Više o projektu možete pročitati te pogledati fotografije klikom na "više".

Lana Jelinek, pripravnica pedagoginja

Naši osmaši veoma su pozitivno reagirali na aktivnosti te spremno sudjelovali na svakoj radionici. Svidio im se kreativan, maštovit i zanimljiv pristup svakoj od obrađenih tema te prikazivanje različitih videozapisa vezanih za život osoba koje poštuju ljudsko dostojanstvo.

Nakon provedenih radionica, učenici su pokušali sami definirati ljudsko dostojanstvo, a neke od definicija jesu:

„Ljudsko dostojanstvo je osobina koja krasi svaku osobu, ljudsko dostojanstvo imaju svi ljudi na svijetu i nitko nam ga ne može oduzeti.“ (8.a)

„Svatko ima ljudsko dostojanstvo koje mu nitko ne može oduzeti, trebamo težiti izvrsnosti i poštivati druge.“ (8.b)

„Nikome se ne može oduzeti ljudsko dostojanstvo, zajedno možemo učiniti mnogo toga uz volju i trud, ali mi sami donosimo konačnu odluku o našim osjećajima, mislima i djelovanju.“ (8.c)

Nadamo se da će iskustva s radionica još dugo pratiti učenike te da će naučeno o sebi i drugima primjenjivati u svakodnevnom životu!