Tjedan psihologije: 19. - 25. veljače

Autor: Jadranka Oberman-Sebenji, 22. 2. 2018.

Tjedan psihologije obilježava se diljem Hrvatske već 11. put za redom. S obilježavanjem se započelo s ciljem upoznavanja šire javnosti sa psihologijom i njenom primjenom u svakodnevnom životu. Psihologija kao znanost o psihičkim procesima i ponašanju ljudi (i životinja) pronašla je svoje mjesto u raznim djelatnostima kao što su socijalna skrb, zdravstvo, ekonomija i poduzetništvo, ljudski resursi, odgoj i obrazovanje, sport itd.

Zašto se obratiti psihologu u školi i koja su područja rada školskog psihologa pročitajte klikom na "više".

U gotovo svim osječkim školama u novije vrijeme uz pedagoga se zapošljava i psiholog. Samo neka područja rada psihologa u školi su: utvrđivanje spremnosti za školu, unaprjeđivanje odgojno-obrazovnog rada, identifikacija teškoća u učenju, savjetodavni rad s učenicima (učenje, emocije, sukobi, socijalni odnosi, ponašanje u školi…), s učiteljima i roditeljima, profesionalna orijentacija, prevencija nasilja i ovisnosti, rad s darovitim učenicima itd.

Savjet psihologa učenik može potražiti sam, preko razrednika ili preko roditelja. Ponekad psihologinja dobije informaciju od razrednika ili drugih učitelja da nekom učeniku treba pomoć pa učenike poziva na razgovor, a ako je potrebno, i roditelje. Često se misli da kod psihologa (i pedagoga) idu oni koji su nešto loše napravili pa postoji određeni strah ili nelagoda kod učenika koji su pozvani na razgovor. Istina je da su ti razgovori ponekad odgojne prirode, ako je u pitanju nasilje bilo koje vrste ili neprimjereno ponašanje te za učenika počinitelja nisu ugodni, ali to nije jedini razlog pozivanja. Psiholog prati učenike tijekom njihovog školovanja i skrbi o njihovom mentalnom zdravlju, s obzirom da je to vrlo osjetljivo razdoblje.

Javi se školskoj psihologinji (Jadranka Oberman-Sebenji):

• ako imaš poteškoća u učenju (ne možeš se koncentrirati, ne možeš se natjerati na učenje, učiš puno, ali nisi zadovoljan/na ocjenama, blokiraš se pri provjeri znanja ili nešto dr.)
  • ako imaš poteškoća u odnosima s vršnjacima (osjećaš se neprihvaćeno, izolirano, netko te vrijeđa ili fizički napada, ne znaš kako se sprijateljiti, često si u sukobima ili nešto dr.)
  • ako ne znaš što bi sa svojim osjećajima (često mijenjaš raspoloženja, tuguješ zbog nekih teških događaja ili si potišten/a, često si nervozan/nervozna, imaš nekakve strahove, ne možeš kontrolirati svoju ljutnju ili nešto dr.)
  • ako trebaš savjet u vezi izbora srednje škole
  • ako trebaš bilo kakav savjet

Povodom Tjedna psihologije ove godine pitali smo trećaše u našoj školi što oni misle - čime se bavi školski psiholog. Zanimljive, simpatične, a ponekad i smiješne dječje odgovore možete pročitati na panou u holu škole. Ovdje izdvajamo samo neke od njih:

"Psiholog pomaže djeci kada se posvađaju ili potuku, on im pomaže da se više ne tuku."

"Ja mislim da psihologinja daje savjete djeci, da kad se djeca upisuju u prvi razred, da im neke listiće za rješavanje."

"Ja mislim da psihologinja pomaže djeci koja rade probleme u školi."

"Psihologinja djeci koja kreću u školu daje neke zadatke da vidi mogu li krenuti u školu."