Dan sigurnijeg interneta

Autor: Jadranka Oberman-Sebenji, 8. 2. 2019.

Dan sigurnijeg interneta obilježava se u više od 130 država svijeta prvog utorka u veljači. U Hrvatskoj je nositelj akitvnosti Centar za sigurniji internet, a ove godine obilježava se pod motom "Zajedno za bolji internet".

Naša škola uključuje se svake godine u projekt provodeći niz aktivnosti usmjerenih k podizanju svijesti o mogućim opasnostima na internetu te načinima na koje možemo izbjeći te opasnosti.

Koje smo sve aktivnosti proveli, pročitajte i pogledajte klikom na "više".

Učenicima 1.razreda prikazana je slikovnica „Sigurni s Neticom“  te su nakon toga, na temu Sigurnost na internetu radili ilustracije.

U suradnji s PU Osječko-baranjska, odjel Prevencije, g. Škorvaga je održao predavanje učenicima 2. i 3. razreda.

Učenici 2.c u skupnom su radu smišljali recept za bolji internet, obećali kako će se ponašati kako bi internet bio sigurnije mjesto, pisali dobra digitalna djela te predviđali što će se za 10 godina prikazati u pretraživaču kada upišu svoje ime.

Učenici 3.razreda igrali su društvenu igru.

U suradnji s Filozofskim fakultetom, studenti psihologije tijekom veljače održat će po 4 radionice za svaki odjel 5.razreda s temom Prevencija nasilja na internetu.

Učenici 5. b i c odjela na satu Informatike odgovarali su  na 10 pitanja za testiranje sigurnosti  djeteta na internetu. Više od pola učenika je po odgovorima došlo do kategorije Nisi siguran online.

Učenicima 6. razreda podijeljene su brošure „U svijetu interneta i mobilnih telefona.“

Psihologinja i knjižničarka održale su s učenicima 7. razreda radionicu "Tipkovnica trpi sve, ali srce ne". Ambasadori razrednih odjela izrađivali su plakate s razrednim Internet bontonom koje će kasnije predstaviti na satu razrednika i roditeljskom sastanku.

Svim učenicima od 5. do 8. razreda (a, b, c odjel) pušteno je nekoliko videozapisa (#lijepa riječ, Isprepletene priče).  Nakon gledanja, učenici su komentirali  i iznosili svoja iskustva s lažnim profilima na društvenim mrežama, predlagali načine na koje bi mogli prepoznati lažni profil te kako se mogu sigurno koristiti internetom.

U predvorju škole, stručna je služba postavila pano.

Na profilu društvenih mreža školske knjižnice objavili smo događanja.

Učenici koji polaze produženi boravak (1. i 3. razred) sudjelovali su u pedagoškoj radionici o sigurnosti na internetu.