Izjave učenika o nastavi na daljinu

Autor: Vlatka Benki Brkić, 21. 3. 2020.

"Mislim da je nastava na daljinu dobro rješenje za trenutnu situaciju, ali škola u učionici puno je bolja. Imamo dosta poteškoća jer je sustav preopterećen pa nam je teže doći do materijala za zadaću i učenje. Nastavni sadržaji mogu se naučiti ovim putem, no mislim da gradivo bolje shvatimo kada nam ga učitelj ili učiteljica na satu objasni jer možemo postavljati pitanja ako nam nešto nije jasno, dok na videozapisu to ne možemo. Dosta se dobro snalazim u uputama, vrlo su jasne, razumijem ih, a i zadaće predajem na vrijeme. Jedini problem na koji sam naišao u ovih nekoliko dana je stalni pad sustava, ali radi se na poboljšanju kapaciteta i stabilnosti sustava."

učenik, 7. razred

Do više izjava dolazite klikom na "više".

Ne sviđa mi se nastava na daljinu. Ne znam od kuda krenuti. U početku mi je bilo jako teško jer nisam znao kako poslati domaću zadaću, a učitelji su dali rok do kojeg zadaću moramo predati. Snalazio sam se u uputama, ali nisam mogao ući u datoteke niti pogledati zadatke zbog preopterećenosti sustava. Nadam se da će idući tjedan biti lakše. Nedostaju mi prijatelji i škola.

učenik, 5. razred

Mislim da nastava na daljinu ne može zamijeniti nastavu u klupi i mislim da je lakše neko gradivo obraditi s učiteljem/učiteljicom jer ga na taj način lakše razumijemo. Ne bih mogla cijelo vrijeme ovako raditi. U početku mi nije bilo jasno kako ćemo imati nastavu na daljinu. Kako je odmicao tjedan, shvatila sam da i nije toliko teško. Nastavni sadržaji mogu se učiti na ovaj način, ali mislim da je nastavnicima i učenicima lakše raditi u školi. Imala sam problema s otvaranjem datoteke zbog preopterećenja na mrežama. Nisam znala ni kako poslati datoteku. Zahvaljujući mojoj sestri shvatila sam kako se šalju datoteke i slike naših uradaka za zadaću.  Malo mi je bilo teško, ali sve ću ja to svladati s vremenom. Nadam se našem skorom viđenju u školi!

učenica, 5. razred

Mislim da je nastava na daljinu zanimljiva i puno zahtjevnija od obične nastave. Meni je teže odrađivati zadatke jer je sustav preopterećen i nekad ne mogu otvoriti datoteke ili ući u zadatak. Pozitivna strana je ta što imamo više vremena za izvršavanje zadataka i možemo tražiti pomoć prijatelja. Dobro se snalazim s uputama svojih učitelja jer sve bude jasno napisano i detaljno objašnjeno. Mislim da se sadržaji mogu naučiti na ovaj način, ali nam treba više vremena jer ne uspijemo odmah sve shvatiti. Ipak nam nastavnici više objasne nego što mi sami možemo naučiti iz udžbenika ili prezentacije.

učenik, 7. razred

Nastava na daljinu svima je nova pa sam se u početku gubila u datotekama i zadaćama. Potrebna je samo dobra organizacija i sve se lakše prati. Virtualna nastava čini se kompliciranijom od obične nastave. Ispočetka nisam mogla otvoriti datoteke ili ih uopće nisam dobila, a neke zadaće nisam mogla poslati ili učitati. Sigurna sam da će vremenom svima biti lakše, samo kada nam sve „sjedne“. Upute nastavnika uglavnom razumijem, a ako i naiđem na nejasnoće, uvijek mogu pitati prijatelje. Nastavni se sadržaji mogu naučiti na ovaj način, samo je potrebno malo organizacije i truda. Uvijek je težak početak. Ovo je zapravo dobra vježba za sve nas, pogotovo u ovakvoj situaciji, tko zna kada će nam opet zatrebati ovakav virtualni način učenja.

učenica, 7. razred

Nastavni se sadržaji mogu naučiti na ovaj način, s puno volje i truda, ali je ipak lakše kada si u školi i učitelj ti može objasniti i popričati s tobom u četiri oka. Snalazim se u uputama učitelja, ali prvih par dana bilo je nezgodno jer je sve ovo novo. Sve se zbilo u kratkom vremenu i mislim da se nismo bili spremali na ovo. Upravo se zbog toga javljaju problema sa serverima koji su preopterećeni pa učenici imaju problema s otvaranjem datoteka. Mislim da je bitno da si ne smijemo dopustiti gomilanje zadataka i gradiva jer ćemo se pogubiti i biti će nam teško snaći se u ovom virtualnom svijetu. Trebamo se svi boriti protiv ovog virusa da se što prije vratimo u školsku atmosferu.

učenik, 7. razred

Prikupila i uredila Ksenija Budija, prof.