Festival znanosti

Autor: Mirka Lončar, 19. 5. 2021.

Posjetili smo Građevinski i arhitektonski fakultet u Osijeku te sudjelovali na zanimljivim radionicama u sklopu Festivala znanosti. Kako nam je bilo saznajte klikom na "više".

Blackout poetry

Autor teksta: Magda Oswald, 6.a

U utorak 11. svibnja 2021. uputili smo se s učiteljicom iz matematike Mirkom Lončar iz  na Građevinski i aritektonski fakultet u Osijeku kako bi sudjelovali u radionici u sklopu Festivala znanosti. Tamo nas je dočekao  jedan od profesora koji nam je pokazao i rekao nešto više o samom fakultetu, a zatim smo upoznali i naše dvije voditeljice radionice. One su nas uputile u jednu od učionica i tamo nam predstavile naš zadatak. Radionica se zvala Blackout peotry ili Zamračena poezija. Zamračena poezija podrazumijeva izabrati napisani tekst iz knjige, novina ili časopisa zatim obrubiti riječi i oslikati stranicu kako bi ispala smislena vlastita poezija. To može biti neka jako misaona rečenica o kojoj moramo dobro promisliti, a može biti i samo neka rečenica koja govori o nekom predmetu, događaju i slično. Kad smo dobili listove papira iz različitih starih knjga, otiši smo u dvorište, tamo rasprostrili deke i krenuli sa zadatkom.

Nekima je išlo dobro, nekima malo loše, ali na kraju svi smo izdvojili jako lijepe riječi i smislili jako lijepu poeziju te se dobro zabavili. Na fotografiji možete pogledati naše radove, a evo i nekoliko pomema: "Uči se na svakom mjestu."

Eksperimentalna statika

Autor teksta: Jana Pokupić, 8.b

U petak 14.5.2021 smo u pratnji učiteljice Mirke Lončar posjetili Građevinski i arhitektonski  fakultet u Osijeku. Prvo smo obišli fakultet i uživali na terasi, a potom je u 12 sati započela radionica na kojoj smo se upoznali sa statikom u građevinarstu, a zatim i glumili statičare. Na radionici smo se lijepo zabavili, a ponešto novo i naučili. Nakon radionice smo se uputili nazad u školu.

Radionica se održavala u podrumu fakulteta, u svojevrsnom muzeju, gdje su sačuvani ostatci rimske Murse pronađeni u arheološkim istraživanjima prije gradnje fakulteta.

Zgrada fakulteta je najmodernija fakultetska zgrada Sveučilišta J.J.Strossmayera u Osijeku i jedna od najsuvremenijih u zemlji te je proglašena najboljim ostvarenjem 2016. godine.

« Svibanj 2024 »