Integrirani znanstveni dan FRANKOPANSKI radoZNALCI

Autor: Ana Šebo Glibušić, 18. 4. 2024.

Jeste li znali?

Integrirani znanstveni dan održao se u našoj Školi krajem ožujka u sklopu Tjedna darovitosti. Nakon što je detaljno osmišljen, uspješno je proveden tako da su učenici umjesto redovite nastave sudjelovali u nizu znanstvenih radionica po vlastitom izboru. A izbor je uistinu bio velik: od prirodne kozmetike, niza pokusa, zdrave prehrane, glagoljskih zagonetki, modelarstva, dronova, 3D ispisa, biografskih i povijesnih segmenata, energije, magnetizma i kriptografije, praktične ekologije, ali i zabavne psihologije!

Cilj nam je bio popularizacija znanosti, proučavanjem aktualnih znanstvenih tema i metoda rada iz prirodoslovnog i društvenog područja. Svi su učitelji osmislili vlastitu radionicu, kojom su učenicima predstavili odabranu znanstvenu temu i metodu iz svog nastavnog područja - s osnovnim ciljem približavanja znanosti djeci.

Ostvarili smo suradnju s raznim fakultetima i udrugama, preciznije, Odjelom za fiziku, Građevinskim i arhitektonskim fakultetom, Centrom za tehničku kulturu, Udrugama STEAM Centar i Alumni KeMo, koji su pripremili radionice za darovite učenike te su svojim gostovanjem u našoj Školi obogatili program i pridonijeli ostvarenju našeg cilja - voljeti i znati istraživati!

Hodogram našeg projektnog dana i plakat sa sadržajem radionica nalaze se u privitku. Klikom na VIŠE  pogledajte našu fotogaleriju i saznajte što su o ovom danu rekli naši učenici i učitelji. Dodatne fotografije i kratke isječke možete pronaći na društvenim mrežama naše Škole.

Oliver, 7. razred:

1. Moj izbor radionica bio je: Fly me to the moonPrirodna kozmetika i Bazinga.

2. Nova vještina koju sam naučio? Kvalitetno izrađivati plakate.

3. Za mene je STEAM? To je za mene tehnologija i znanje.

Nika, 7.  razred:

1. Moj izbor radionica bio je: Prirodna kozmetika i Bazinga.

2. Nova vještina koju sam naučila? Napraviti sapun :)

3. Za mene je STEAM? Pomaže naučiti te svladati različita nova znanja.Šimun, 3. razred:

1. Najviše mi se svidjelo? Radionica kod učiteljice Ane. Kada smo pravili čestitke od pjene za brijanje!

2. Tvoja nova vještina? Kada sam napravio pokus.

3. Za mene je znanost? Nešto korisno.

Iva, 3. razredu:

1. Najviše mi se svidjelo? Radionica učiteljice Đurđice. Izrađivali smo autiće od štapića, slamki, čepova, balona…

2. Tvoja nova vještina? Kako kreativno mogu upotrijebiti pjenu za brijanje.

3. Za mene je znanost? Za mene je znanost fora!

Ines Janevski, učiteljica geografije:

Kao  prednost FrankoZNALACA i naučenog na našem integriranom znanstvenom danu istaknula bih izlazak izvan okvira standardne nastave te kvalitetno i opipljivo znanje.  Također, ističem važnost praktičnog rada, s naglaskom na svakom pojedinom učeniku i izgradnji samostalnosti.

Tanja Bašić, učiteljica Biologije, suorganizatorica:

Od početka sam našem projektu dala veliku podršku. Smatram da su kroz praktičan pristup učenici usvojili prirodoslovno-znanstvene kompetencije, koje će im uvelike pomoći u razumijevanju znanstvenog načina razmišljanja.

Priloženi dokumenti:
Hodogram.docx (15.03 KB)