Slatki razgovor

Autor: Vlatka Benki Brkić, 28. 10. 2010.

Jedan od načina za zabavno i korisno provođenje slobodnog vremena je uključivanje u neku školsku  aktivnost. Nesvakidašnja skupina koja u našoj školi postoji već 15 godina su „Frankopanske pčelice“.  U razgovoru sa njihovom voditeljicom, učiteljicom Mirjanom Štajner, saznali smo nešto više o njima.

Frangipani: Kako je pčelarstvo stiglo u našu školu?

Učiteljica: Ideja o pčelarstvu u našoj školi je potekla od pokojne učiteljice Dinke Bekić, a prvu košnicu i prva saznanja o pčelama dobili smo od gospodina Tome Kvolika. Daljnji rad skupine nastavio se zahvaljujući gospodinu Milanu Krameru.

Frangipani: Koliko košnica ima škola?

Učiteljica: Trenutačno škola ima jednu košnicu kod vanjskog poslodavca, a prije nekoliko godina je imala tri košnice koje su bile smještene u školskom dvorištu.

Frangipani: Koliko meda godišnje škola dobije?

Učiteljica: Prije je dobivala oko 20 kilograma, a sada zbog smanjenja broja košnica dobivamo manje.

Frangipani: Koji je med najkvalitetniji?

Učiteljica: Svaki med je kvalitetan, ali najkvalitetniji je onaj koji sazrije.

Frangipani: Što osim meda pčele daju?

Učiteljica: Pčele nam daju cvjetni prah, propolis, pčelinji otrov, cvjetni prah…

Frangipani: Zašto ste se odlučili baviti pčelarstvom?

Učiteljica: Zato što je to prekrasno i iz toga se može puno saznati o pčelama i medu.

Frangipani: Što treba učiniti kada te ubode pčela?

Učiteljica: Kada te ubode pčela treba izvaditi žalac, namazati lukom ili masti ili politi hladnom vodom.

Frangipani: Koliko se učenika bavi pčelarstvom?

Učiteljica: Oko petnaest učenika uključeno je u našu skupinu.

Frangipani: Je li naš med bio na ocjenjivanjima meda?

Učiteljica: Bili smo na nekoliko ocjenjivanja meda. Osvojili smo dva puta brončanu žlicu i jednom srebrnu žlicu.

Zahvalili smo učiteljici Štajner na razgovoru i krenuli istražiti još nešto o medu i pčelama.

Zanimljivosti o pčelama:

• Pčela radilica živi 30-45 dana
  • Matica živi i do sedam godina a dnevno izlegne jajašaca do tri svoje težine
  • Pčele med proizvode na isti način najmanje 150 milijuna godina.
  • Pri sakupljanju nektara i peludnog praha pčela posjeti dnevno oko 1 000 cvjetova
  • Jaka i zdrava pčelinja zajednica u tijeku jednog dana može oprašiti do       3 000 000 cvjetova
  • U košnici može biti od 20 000 do 80 000 pčela
  • Sve pčele proizvode dobar i zdrav med. Loš med rezultat je industrijskog načina punjenja ili lošeg pčelara
  • Med pčele medarice jedna od najsigurnijih hrana – većina opasnih bakterija uopće ne mogu živjeti u medu
  • Na svijetu ima oko 20 000 vrsta pčela koje žive gotovo na svim kontinentima(osim Antartike)
  • Evo nekih čudnih vrsta pčela:

PČELA BEZ ŽALCA - česta u Brazilu, malena je tropska pčela koja nema žalac. Obično grade gnijezda u šupljem drveću. U gnijezdu zajednice nalazi se samo jedna matica – uglavnom ženka. Saće grade vodoravno, a dijelove saća u kojima će se roditi buduće radilice napune peludom i medom te matica u njih nese jajašca. Nakon što matica u njih snese jajašca takve dijelove saća zatvore poklopčićem od voska.

VELIKA PČELA - sve odjeljke saća gradi jednako velike jer nema razlike u veličini između radilica i matica. Toliko su velike da dubina odjeljaka saća mora biti čak 34 mm.