Informacije o upisu djece u prvi razred

Autor: Vlatka Benki Brkić, 27. 3. 2011.

Poštovani roditelji budućih prvašića!

Ured državne uprave donio je Priopćenje o upisu djece u prvi razred koje možete pročitati u cijelosti (otvoriti OPŠIRNIJE).

URED DRŽAVNE UPRAVE  U OSJEČKO-BARANJSKOJ ŽUPANIJI

SLUŽBA ZA DRUŠTVENE DJELATNOSTI

Osijek,  17. veljače   2011.

Na temelju članka 3. stavka 2. Pravilnika o upisu djece u osnovnu školu («Narodne novine» broj 13/91), a u cilju cjelovitijeg informiranja o mjestu, vremenu, rasporedu pregleda i  postupku upisa u prvi razred osnovne škole roditeljima prvoškolaca upućujemo ovo

P R I O P Ć E N J E

O UPISU DJECE U PRVI RAZRED OSNOVNE ŠKOLE

Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi  («Narodne novine» broj 87/08) i Pravilniku o upisu djece u osnovnu školu  u prvi razred osnovne škole upisuju seDJECA KOJA DO 1. TRAVNJA TEKUĆE GODINE NAVRŠAVAJU ŠEST GODINA ŽIVOTA.

Obveznici polaska u osnovnu školu,za školsku 2011/2012. godinu, su djeca  rođena u razdoblju od 1. travnja 2004. do 31. ožujka 2005. godine.

U prvi razred osnovne škole mogu se upisati i djeca koja do 1. travnja tekuće godine nemaju navršenih šest godina života . U tu svrhu roditelj, staratelj ili osoba koja se brine za dijete podnosi pismeni zahtjev ovom Uredu da odobri da se dijete uvrsti u popis za liječnički pregled, kako bi povjerenstvo za upis utvrdilo je li dijete sposobno za školu.

OBRAZAC OVOGA ZAHTJEVA RODITELJI ĆE DOBITI U  UREDU DRŽAVNE UPRAVE – SLUŽBI ZA DRUŠTVENE DJELATNOSTI- ILI NJEGOVIM ISPOSTAVAMA U BELOM MANASTIRU, ĐAKOVU I VALPOVU, DONJEM MIHOLJCU I NAŠICAMA.

Obrazac zahtjeva nalazi se i na WEB stranici Ureda državne uprave:

www.udu-obz.hr

Prilikom podnošenja zahtjeva za prijevremeni upis djeteta u osnovnu školuroditelj NE TREBA dovoditi dijete. Zahtjevu se prilaže preslik rodnog lista ili domovnice djeteta  (bez obzira na datum izdavanja).

Prije upisa u prvi razred osnovne škole obvezno je utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta doraslog za upis. Psihofizičko stanje djeteta utvrđuje povjerenstvo u čiji sastav ulaze: liječnik Školske medicine Zavoda za javno zdravstvo, pedagog ili psiholog, defektolog i učitelj škole.

Pregledu je obvezno nazočan roditelj ili staratelj djeteta, odnosno osoba koja se brine za dijete.

Prijavuza pregled djetetaprije upisa u osnovnu školu, uz predočenje zdravstvene iskaznice djeteta,  podnosi roditelj ili staratelj, odnosno osoba koja skrbi o djetetu. Prijave za liječnički pregled zaprimati će se  od 21. ožujka do 30. travnja 2011. godine prema nastavno navedenom rasporedu.

Roditelje,  čija djeca  imaju  teže zdravstvene teškoće,  molimo  da prijavu izvrše što ranije, kako bi se na vrijeme obavile potrebne specijalističke pretrage radi utvrđivanja primjerenog oblika školovanja.

PRIJAVE ZA LIJEČNIČKI PREGLED ZAPRIMAT ĆE  SE:

od 21. ožujka do 30. travnja 2011. godine

ZA OSNOVNE ŠKOLE OSJEČKOG UPISNOG PODRUČJA

1. U DOMU ZDRAVLJA CENTARŠKOLSKA MEDICINA, Osijek, Park

KraljaPetra Krešimira  IV. br. 6.Prijave se vrše  u dane:

kod Dr. Vesne Leko:

UTORKOM          od 14 do 18 sati

za osnovnu školu  FRANA KRSTE FRANKOPANA

NAPOMENA!

Budući da su škole ove godine obavile predupise, pozivamo roditelje koji nisu prijavili djecu na predupisu, a školski su obveznici, da ih naknadno prijave za liječnički pregled i upis. U protivnom podliježu kaznenoj odredbi iz članka 152. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi („Narodne novine“ broj 57/08).

Roditelj koji želi odgoditi upis djeteta u OŠ za jednu školsku godinu iz opravdanih razloga, također mora prijaviti dijete za pregled, kako bi dobio službenu odgodu upisa po prijedlogu upisnog povjerenstva.

Za ispitivanje zrelosti djeteta (pedagog, psiholog), u školi je potrebno izvršiti prijavu na telefon 505-820, 575-126 ili osobno.