Stvaraj, poštuj i poveži se! Bolji internet počinje s tobom!

Autor: Ana Šebo Glibušić, 8. 2. 2018.

Obilježili smo na razini čitave škole Dan sigurnijeg interneta, 06. veljače 2018., dan od iznimne važnosti!

Kliknite više za:

pregled aktivnosti,

fotogaleriju i

najbolje literarne radove.

Na sjednici Učiteljskog vijeća predstavljen je plan i program obilježavanja Dana sigurnijeg interneta uz projekciju. Svim učenicima od 1. do 8. razreda pušteno je nekoliko prigodnih tematskih videozapisa.

Marijana Ivošević, učiteljica OŠ Mladost, održala je predavanje učenicima 2.c s temom internetskog bontona Stvaraj, poštuj i poveži se! Bolji Internet počinje s tobom! Učenici 3. i 4. razreda igrali su i društvenu igru te izradili pano u razredu. Učenici koji polaze produženi boravak izraditi su svoj plakat.

Učenicima 5. razreda podijeljeni su letci „Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona“. U suradnji s Filozofskim fakultetom, studenti psihologije tijekom veljače održat će po 4 radionice za svaki odjel 5. razreda s temom Prevencija nasilja na internetu. Učenici 6. i 8. razreda na satu Informatike sudjelovali su u internetskom kvizu, a izrađivani su, isto tako, plakat, prezentacija…

Stručne suradnice - psihologinja i knjižničarka održale su s učenicima 7. razreda radionicu Tipkovnica trpi sve, ali srce ne. Učenici su izradili i potpisali Povelju o prevenciji e-nasilja: Internet je s nama ljepše mjesto! Učenici su sudjelovali u natječaju literarnih i likovnih radova na temu (U NASTAVKU).

U predvorju škole napravljen je informativni pano. Multimedijsku učionicu, informatičku učionicu i predvorje škole trajno smo opremili službenim plakatima ovogodišnjeg projekta.

Na profilu društvenih mreža školske knjižnice objavili smo događanja:

Instagram https://www.instagram.com/skolskaknjiznicafkf/?hl=hr

Facebook https://www.facebook.com/Knji%C5%BEnica-O%C5%A0-Frana-Krste-Frankopana-Osijek-179808836575/

Prednosti i nedostatci društvenih mreža

Društvene mreže upotrebljava nekoliko desetaka, pa čak i stotina milijuna ljudi na Zemlji. Nekima služe kao izvor zarade, nekima za dopisivanje s prijateljima, a nekima kao izvor zarade. Mnogi ljudi koriste društvene mreže pa je dobro s kakvim se opasnostima suočavaju.

Katkad su društvene mreže mjesto zlostavljanja djece, odraslih i životinja. Djecu većinom zlostavljaju vršnjaci te prave takozvane grupe u kojima ružnim riječima vrijeđaju i ismijavaju dijete. U nekim slučajevima preko web kamere ljudi mogu vidjeti osobu kojoj pripada kamera te prodajom snimaka zaraditi novce, a katkad to može prerasti u otmicu ili ubojstvo. Neki ljudi oblače kostime  životinjama i njihove slike stavljaju na profil radi pregleda te tako dobivaju pratitelje(pretplatnike) i obožavatelje. Na taj način zlostavljaju životinju. Postoje i ljudi koji svakodnevno objavljuju bespotrebne stvari, npr. što sam jeo/jela za ručak, moj pas se ne može probuditi… Neki se ljudi žale na takve, no većinom to odbijaju. Ako su popularni, imaju veću šansu da budu promatrani od strane nepoznatog promatrača, ubojice ili otmičara. Ismijavanje drugih na društvenim mrežama može dovesti  do teške depresije ili samoubojstva  zlostavljane osobe. Ako otmičar uspije u svome cilju, može doći do ilegalne trgovine u kojoj su roba sami ljudi (trgovina ljudima).

Pozitivna strana društvenih mreža je komunikacija s prijateljima i upoznavanje novih prijatelja, ali i u tome također treba biti vrlo oprezan. Treba biti oprezan na društvenim mrežama, komunicirati s ljudima koje poznajemo i ne objavljivati previše slika na kojima se nalazi korisnik profila i njegovi prijatelja te ne treba objavljivati osobne podatke. Na taj ćemo se način zaštititi.

Filip Biljan, 5.c

Čuvajmo svoju privatnost na internetu

Prema istraživanjima Centra za sigurniji internet, učenici osnovnih škola ispred interneta provedu 4 – 5 sati dnevno, dok u razgovoru s roditeljima provedu manje od 30 minuta dnevno. Sve to dovodi do smanjenih socijalnih vještina komunikacije, a Internet krije i mnoge opasnosti kojih djeca nisu svjesna.

Djeca moraju biti vrlo oprezna koje podatke o sebi dijele na Internet. Nikada ne bi trebala davati svoje osobne podatke drugima niti objavljivati svoju adresu, školu u koju idu ili bilo koji drugi osobni podatak, npr. imena roditelja, brojeve telefona. Djeca nikada ne bi trebala objavljivati svoje fotografije i slati ih nepoznatim osobama.

Veliku opasnost za djecu predstavlja komunikacija s nepoznatim osobama, jer se mnoge osobe lažno predstavljaju. Ponekad se odrasli predstavljaju kao djeca i na taj način započnu komunikaciju. Nikada ne treba pristajati na susret s nepoznatim osobama koje smo „upoznali“ na internetu. Uvijek treba s roditeljima razgovarati o tome.

Širenjem društvenih mreža, pojavilo se i zlostavljanje putem interneta – cyberbullying. Ne treba sudjelovati u širenju tračeva ili pisati ružne stvari o nekome preko interneta. Ako nas netko maltretira ili piše ružne stvari o nama, o tome trebamo obavijestiti roditelje.

Najopasnije područje interneta za djecu je chat room – soba za brbljanje. Ne trebamo odgovarati na neprimjerene poruke i trebamo ih što prije izbrisati te zatražiti savjet odrasle osobe.

Internet je vrlo koristan i može nam pomoći da saznamo mnoge važne podatke, pomoći nam u učenju, služi i za zabavu i komunikaciju s prijateljima, ali skriva i mnoge opasnosti kojih mi djeca možda nismo potpuno svjesni. Trebamo paziti koje stranice posjećujemo i s kim komuniciramo, a ako nismo sigurni u nešto, najbolje je pitati roditelje ili neku odraslu osobu u kojoj imamo povjerenja.

Roko Maras, 7. a